“At some point, you just pull off the Band-Aid, and it hurts, but then it's over and you're relieved.”
- Looking for Alaska by John Green -

Momenze: Sešli se v Bagdádu

on pondělí 1. července 2013
AUTOR: Agatha Christie
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: They Came to BaghdadTAGY: detektivní, špionážní, politika, napínavé

ANOTACE:

V Bagdádu se chystá tajná schůzka zástupců světových velmocí. Bohužel ne až tak tajná, jak původně měla být, a jistá zákeřná mezinárodní organizace je pevně rozhodnuta využít připravovaných rozhovorů ve svůj prospěch. Do Bagdádu má namířeno kdekdo - ať už otevřeně, či potají. Mezi jinými i slečna Victoria Jonesová, která se vydává za neteř známého archeologa, jen aby se do Bagdádu dostala a mohla tu pátrat po mladíkovi, do nějž se v Londýně bezhlavě zamilovala. A právě ona se dostane na stopu mezinárodního spiknutí, když do jejího hotelového pokoje vpadne raněný agent a těsně před smrtí jí stačí šeptem sdělit tři tajemná slova: "Basra... Lucifer... Lefarge..."

UKÁZKA
 Na polici před Carmichaelem stála velká měděná konvice na kávu a tato konvice byla nedávno naleštěna na  příkaz amerického turisty, který si ji měl přijít vyzvednout. V tom lesklém povrchu se blýskl nůž - odrážela se tam vlastně celá scéna, i když trochu zkreslená oblou nádobou. Muž, který náhle vyklouzl mezi závěsy za Carmichaelovými zády, dlouhý zahnutý nůž, který vytáhl zpod oděvu. Ještě vteřina a Angličan by měl ten nůž zabodnutý v zádech.

• • •
(Bez spoilerů)

PŘÍBĚH: Jedna z autorčiných detektivek, která se nemůže ohánět jménem proslulého detektiva osvědčené série s Herculem Poirotem nebo slečnou Marplovou, naopak se spoléhá pouze na svůj příběh  vlastní postavy.  Děj se odehrává v exotickém Bagdádu, který několik linií pojí nakonec do jedné. Ze začátku je trochu složitější se zorientovat v postavách, jejich postavení a politice, chvilku trvá než se člověk začte, jedná se však ale skutečně jen o počáteční "skok do neznáma". Postupně je zápletka díky šifrám, neviditelným nepřátelům, spiknutí, lžím a snaze se prosadit svůj cíl čím dál více poutavá a poslední stránky prolétnete rychlostí blesku. 

POSTAVY: Hlavní hrdinka Victorie je až na ten náhlý impuls následovat cizího muže do Bagdádu normální a sympatickou postavou, která oplývá inteligencí a vynalézavostí a čtenář jí drží palce do samotného konce. Ostatní, jak už to tak u Agathy Christie bývá, představují rozmanité typy lidí s neprůhlednou maskou, jež znemožňuje určit ty, kterým lze věřit.

STYL PSANÍ: Myslím, že většina z vás se zná s některou z detektivek od Agathy Christie, tudíž i její způsob  psaní je vám známý. Její příběhy se vyznačují dostatečnou dávkou napětí, které vrcholí nečekaným rozuzlením a tomu všemu předchází krátké popisy a informace o prostředí, postavách a atmosféře, které jsou však podávány čtivě a s lehkostí. Právě to činí tvorbu autorky ideálním materiálem pro čtenáře ve dnech odpočinku.

SLOVO ZÁVĚREM: Agatha Christie jakožto královna detektivek opět dokázala, proč si své místo na výsluní zaslouží i po tolika letech od své smrti, ačkoliv by se tato kniha dala řadit k průměru. I přes svůj pomalý rozjezd je detektivka Sešli se v Bagdádu zajímavým zpestřením mezi všemi těmi klasickými vraždami, loupežemi a jinými zločiny.

• • •

MOJE HODNOCENÍ: 3,5 / 5

ZDROJE: 1

1 komentářů :

Myanmar řekl(a)...

Agathu jsem svého času hltala, ale tuhle knihu se mi podařilo minout :) Vypadá dobře, jako ostatně většina knih od Agathy. Ten problém se začtením mívám u jejích knih dost často, výjimkou bylo snad jen Deset malých černoušků, a ani tím si nejsem moc jistá. Ale jak píšeš - závěry pak většinou stojí za to :)

Okomentovat